Точка зору: Площа під зрошенням в Україні необхідно збільшити до 1,8-2 млн га

Точка зору: Площа під зрошенням в Україні необхідно збільшити до 1,8-2 млн га

Площа зрошення в Україні в середньому щорічно збільшується на 20 тис. га

Площа зрошення в Україні в середньому щорічно збільшується на 20 тис. Га, і на початок цього року поливається вже 485 тис. Га. Але цього недостатньо - за підрахунками вчених, площа зрошуваних земель в Україні необхідно збільшити до 1,8-2 млн га.

Таку думку висловила директор Інституту зрошуваного землеробства Національної академії аграрних наук України Раїса Вожегова.

Вона зазначила, що для такого збільшення в масштабах країни необхідні великі суми грошей.

«Наприклад, типова модернізація внутрішньогосподарських систем зрошення, яка передбачає заміну насосного обладнання, дощувальних машин кругової дії і частини трубопроводів, а також мережі електропостачання буде коштувати приблизно $ 1400. на 1 гектар. Дві третини цих витрат припаде на сільгосппідприємства, а одна третина - на насосні станції і трубопроводи загального користування. Відновлення систем зрошення буде коштувати майже 2400 $ / га, і дві третини цієї суми підуть на системи загального користування », - підрахували вчені.

Що стосується розширення площ зрошення, то кошторис буде ще більше - близько 2600 $ / га, але такі проекти вимагають більшої кількості часу для реалізації. Але витрати окупають себе, оскільки ремонт і поліпшення стану каналів і головної насосної станції забезпечить зменшення витрат на електроенергію і підвищення врожайності, що в сумі дає економічний ефект близько $ 400 на гектар, тоді як відновлення і розширення площ зрошення дозволять отримати $ 800-1000 доларів додаткового прибутку на гектар, якщо, наприклад, фермери почнуть вирощувати на зрошувальних площах сою і кукурудзу.

«Інвестування в відновлення зрошення в масштабах України може показати значний економічний ефект. Наприклад, це дасть можливість виробляти щорічно 7,5-8 млн т зерна, 1,6-1,8 млн т насіння сої, 2,5-3 млн т овочевих культур і 800-880 тис. Т плодів, ягід і винограду. А сумарна вартість валової продукції з проектною площі зрошення складе $ 3,6-4,1 млрд », - зазначила Вожегова.